Разработка и подръжка на извънбордови двигатели

Вие сте си закупили нов извънбордов двигател и възникват куп въпроси как да го експлоатираме първите часове,как да го подържаме и т.н.В следващите няколко реда ще се опитаме да Ви бъдем полезни.При покупка на нов двигател първото нещо,което трябва да напрвим е да заредим масло картера(ако двигателя е двутктов естествено това не се прави).Имайте предвид ,че извънбордовите двигатели идват със заредно масло на редуктора,така че е нужно да заредим само картера.След тази операция можем да стартираме двигателя,естествено след като сложим бензин в резервоара.Първият един час е препръчително да караме на ниски оборти от 1000 до 2000 оборота.След първия час можем да вдигнем скороста до 3000 оборота като от време на времи можем да увеличим за кратко скороста.Разработката според производителите се прави врамките на 10-15 часа.След ,което ни предстои смяна на масло картер,филтър и редуктор.Когато използваме двигателя в морска вода се препоръчва след излизането от морето да се прави промивка на охладителната система със сладка вода.За тази цел се използва промиващ уред .

https://molinezia-marine.com/shop/4445-large_default/promivassh-ured-za-dvigatel.jpg
Промиващ уред за двигател

Барк – Гаранция и сервиз

Гаранционният срок на надуваеми лодки „Барк” е 36 месеца от датата на продажбата.Ние гарантираме работоспособността на надуваемата лодка при правилна експлоатация и съхранение.

Гаранцията важи за надуваемата лодка,компонентите и оборудването като не включва:помпата,упаковъчните чанти,греблата и ремонтния комплект.

Гаранцията не важи за лодки:

/без Ръководство по експлоатация

/с дефекти от непроизводствен характер, а възникнали вследствие от нарушение на правилата на експлоатация и неправилно съхранение

Обърнете внимание лепилото в зоната на шевовете,под въздействие на светлината може да придобие жълт оттенък.Това е обусловено от свойствата на лепилото и по никакъв начин не намалява надеждноста на съединенията и функционалноста на лодката като цяло и затова не се счита за производствен дефект.

Гаранцията не важи в случаите, когато има направени от ползвателя изменения в конструкцията на лодката.

Замяна на надуваемата лодка за нова може да стане в рамките на 14 дена от датата на проджбата при условие, че лодката не е използвана.

След завършване на гаранционният срок при необходимост можете да разчитате на нас за качествен ремонт на разумна цена.

Технологии при лепене на надуваеми лодки

За шевовете и крепежа на компонентите използваме горещо лепене.Лепилото се втвърдява под въздействието на определена температура.Според международния опит в този момент, това е най-добрият вариант даващ надеждно качество.

От всички способи са съединение на детайлите на надуваемите лодки подходящо е единстсено лепенето.Основно за съединяването на балоните се използват два начина:лепене и заварка.Принципните отличия са :при заварката материалите се съединяват на молекулярно ниво директно,при лепенето това става посредством лепилото.Съвсем не всички матерали обаче са способни да се съединяват непосредствено.А освен това от всички полимери, които се използват за лодъчна тъкан подходящ за заварка е единствено ПВЦ.Материалите с еластомерно покритие са непригодни за заварка.

ОТ всички видове заварки най-предпочитана е заварката с горещ въздух (термозаварка).Тя дава най-надеждно съединяване и съхранява структурата на материала в сравнение със заварката с ток с висока честота(ТВЧ-заварка) и ултразвук.ТВЧ заварката дава приемливо качество ,но само при равномерно загряване на материала,което при сега съществуващите апарати е доста трудно особено при увеличение на скороста на заварката.

Отначало ние заварявахме шевовете с горещ въздух.Но в съвременните ПВЦ тъкани има еластомери,за да избегнем всички рискове ние се спряхме на горещото лепене.То гарантира най-добра надеждност на съединенията и съхранява свойствата на материалите.Освен това ние използваме лепило от Днепропетровски производител.Поръчваме лепила оптимално подходящи за нашите материали.Това е допълнителна гарнция за качеството на лепене на надуваеми лодки „Барк”

Ремонт на лодки от PVC-материал.

Ремонт на малки повреди на лодката може да се направи в полеви условия като се използва ремонтния комплект с който е снабдена всяка лодка.Но въпреки това е желателно ремонт да се прави или в сервиз или в домашни условия.В случай на голяма повреда е задължително ремонта да се извърши в кфалифициран сервиз.В случай на необходимост е най-добре да се обърнете към нас ,за да получите кфалифицирана помощ.Ако сте принудени да извършите ремонта сами следвайте следните указания.

Ремонт на спукан участък

1.Навлажнете парче плат с етил ацетат и почистете от лака мястото около дупката и парчето ПВЦ, което смятате да залепите.Изчакайте повърхноста добре да изсъхне.

2.Нанесете тънък слой лепило от ремонтния комплект върху повърхностите, които ще лепите и изчакйте да изсъхне за около 3 до 5 минути.

3.Повторно нанесете тънък слой лепило върху повърхностите,които ще лепите и изчакайте да изсъхне за около 3 до 10 минути.

4.Нагрейте залепващите повърхности при температура не по- висока от 60 градуса.За целта може да използвате сешоар, а в полеви условия запалка, но без да нагрявате с нея участъка от лодката.

5.Плътно притиснете пачето ПВЦ върху повредения участък на лодката и внимателно загладете цялата повъхност особено около края, като използвате предмет без остри ръбове.

За пълната полимеризация на лепилото и надеждното залепяне на материала са нужни около 12 часа.Желателно е да не надувате лодката по-рано.В краен случай може да надуете лодката минимум след 1 час,но запомнете съкращението на необходимото време намалява качеството и дълготрайноста на лепенката.

Ремонт на прорез или разлепяне на връзка

Прорезите или разлепените връзки трябва да се лепят и отвътре и отвън.Освен това при повреда с дължина повече от 10 см. това трябва да се извърши в заводски условия или в сертифициран сервис.Ремонт в полеви условия може да се извърши само в краен случай,но помнете, че резлтата няма да е дълготраен.

1. Убедете се,че в балона, който ще ремонтирате не останала вода или боклук, които са попаднали там при повредата.

2. Подгответе за отстраняване на повредата две парчета ПВЦ с размер достатъчен да покрие прореза или разлепената връзка,като си оставите запас от 1 см.(едното парче ПВЦ ще иползвате за отвън,другото за отвътре).

3. Навлажнете парче плат с етил ацетат и почистете от лака повреденото място отвън и отвътре, а също и двете парчета ПВЦ,които ще залепяте.Изчакйте да изсъхне.

4. .Нанесете тънък слой лепило от ремонтния комплект върху повърхностите, които ще лепите и изчакйте да изсъхне за около 3 до 5 минути.

5. Повторно нанесете тънък слой лепило върху повърхностите,които ще лепите и изчакайте да изсъхне за около 3 до 10 минути.

6. Нагрейте залепващите повърхности при температура не по- висока от 60 градуса.За целта може да използвате сешоар, а в полеви условия запалка, но без да нагрявате с нея участъка от лодката.

7.Внимателно поставете парчето ПВЦ от вътрешната страна на балона и плътно го притиснете от вътрешната страна,старателно загладете цялата повърхнаст особено краищата, като използвате предмет без остри ръбове.

8.Оставете лодката да стои поне 5 часа преди да продължите ремонта.В краен случай може да продължите след не по-малко от 1 час.

9.Изпълнете същите операции и със второто парче ПВЦ само,че вече от външната страна на повреденото място.

Смяна на клапан

Клапаните се състоят от две части, едната от които се завинтва в друга, разположена във вътрешността на балона. За да замените повредена външна част на клапана е достатъчно, да я развийте със специален ключ (продава се отделно) и да я замените. Изправния клапан трябвада се завинтва със сила,така че въздухътда не преминава през краищата на клапана.

Често пъти не се налага да се сменя клапана,а трябва просто добре да се почисти и измие от боклуци и песечинки ,коита могат да попаднат в него и да нарушат работатата му.

Ако искате да направите подмяна на вътрешната част на клапана, трябва да знаете: това може да стане само в работилница!

За да се замени от вътрешната част на клапана, е необходимо да се направи разрез на балона в непосредствена близост до клапана ,който ще сменяте. Вътрешността на клапана трябва да се смени през разреза в балона, и след това мястото да се залепи. (вж. „Ремонт на прорез или разлепяне на връзка“).

Внимание!

За разреждане на лепилото или премахване на лепилото от повърхността PVC, се използва етил ацетат. В никакъв случай не обработвайте PVC материал с шкурка или други абразивни материали.

За лепене, използвайте специалното лепило, включено в ремонтния комплект. Ако по някаква причина не можете да използвате това лепило, използвайте само лепила за PVC (bonikol, dismakol или други специални лепила).Лепенето може да се проведе при всяка температура на околната среда. Ако използвате различно лепило, което не е включено в комплекта за ремонт, внимателно прочетете инструкциите за него. Може би, в този случай ще трябва втвърдител

Desmodur (RC, РСЕ или RN).Приготвянето на лепилото и втвърдителя трябва да бъде непосредствено преди свързването, като се спазват пропорциите.

Не забравяйте, че най-сериозни щети на лодката може да причини неправилната употреба и съхранение.

Експлоатация и съхранение надуваеми лодки от ПВЦ материал

Експлоатация и съхранение надуваеми лодки от ПВЦ материал

Надуваемите лодки от PVC материали са много издръжливи и непретенциозни и лесни за поддръжка и съхранение.Следвайте някои прости правила, за да може вашата лодка да съхрани работните си свойства много години.

Експлоатация

Използвайте вашата надуваема лодка и нейното оборудване само по предназначение, като се вземат предвид техническите характеристики на лодката. Предприемайте мерки за предотвратяване на повреди на надуваемата лодка (балони, компоненти, оборудване).

Категорично забранено:

1.Надуването на балоните повече от нормалното налягане 0.15 ат.

2.Използването на ндуваемата лодка при штормово време без индивидуални спасителни средства.

3.Натоварване на надуваемата лодка повече от установената товароподемност.

4.Използването на извънбордов двигател, ако това не е прездвидено за конкретния модел лодка.

5.Използването на двигател с мощност по-голяма от максимално допустимата за конкретния модел надуваема лодка.

6.Влаченето на надуваемата лодка върху твърда повърхност.

7.Използването на лодката в нетрезво състояние.

Обслужване и съхранение

Избягвайте прекомерното повишаване на налягането в балоните на надуваемата лодка. Запомнете: то се влияе от дневните промени в температурата и атмосферното налягане. Избягвайте излагането на надуваемата лодка на прекомерна слънчева топлина.

Пазете балоните от проникване на вода.Ако това се случи, трябва след използването, да оставите лодката с отворени клапани, за да може да се изпари водата.

Пазете надуваемата лодка от попадане върху нея на гориво-смазочни материали и други корозивни замърсители.ПВЦ материалът е устойчив на влиянието на ГСМ, но тези вещества могат да оставят петна върху лодката,коита да развалят нейния външен вид. Маслените замърсявания и други подобни – лесно могат да се отстранят с вода и разтвор на етил ацетат в съотношение 1 към 2. Не използвайте абразивни почистващи препарати, и твърди четки!

След използване на надуваемата лодка, тя трябва да се почисти от попаднали боклуци и пясък.Замърсяванията трябва да се измият, след което лодката да се остави напълно да изсъхне преди да се прибере в чантата.

В края на сезона преди дългосрочното съхраняване, старателно почистете и изплакнете надуваемата лодка.Оставете лодката напълно да изсъхне, като я оставите с отворени клапани ,за да може ако има попаднала вода в балоните да се изпари.

Огледайте внимателно надуваемата лодка, проверете целостта и състоянието на компонентите. Ако е необходимо, можете да извършвате самостоятелно малки ремонти с помоща на ремонтния комплект.Самостоятелното изпълнение на по-сложни ремонти не се препоръчва, качествен ремонт може да се извърши само в специалезиран сервиз или от производителя.

Идеалният вариант за съхранение на надуваемата лодка е със леко надути балони.Но и съхранението в упаковъчната чанта няма да повреди лодката.

Съхранението на лодката може да стане както в студени помещения така и на стайна температура.Не допускайте стоенето на лодката при температури по-ниски от – 18Со и по-високи от +50Со.

Материали за изработването на лодки „Bark“

Надуваемите лодки „Барк” се произвеждат само от специална лодъчна тъкан.Основата е корда покрита от двете страни с няколко слоя поливинилхлорид.Защо точно тъкани от ПВЦ?Защото тъканите ,които ние избираме благодарение на съвременните модификаци ПВЦ не отстъпват по нищо на най-добрите тъкани от други полимери по най-важните характеристики:сила на разтягане, устойчивост на агресивни вещества и влиянието на околната среда и т.н.При това са значително по-евтини.Затова надуваемите лодки „Барк” имат отлично качество при ниска цена.От стотиците производители на ПВЦ най-добрите са около двадесет.В това число са пионерите от : Sioen Industries (Белгия), Pennel et Flippo (Франция), германските корпорации Mehler Texnologies (една от техните знаменити марки – Valmex) и Heytex Neugersdorf.По късно към тях се присъединиха и корейските компании : Wonpoong, Polytex International Co и други.Ние следим всички иновации в производството на ПВЦ ,но традиционно за нашите лодки ,използваме матириали на лидерите по иновации и качество Mehler Tehnologies, Heytex, Wonpoong, Polytex.

Надуваемите лодки „Барк” се отличават по плътноста на материала на балоните за различните модели от :(800-1100 гр.м3sup>).Плътноста се подбира оптимално при проектирането,за да обезпечи всеки модел с достатъчна якост, мореходност, безопасност и да не утежнява лодката.Но ако желаете всяка надувна лодка от базовите модели със сравнително малка плътност можем да изработим от по-плътен материал.А за плата на дъното на всички модели лодки се използва материал с плътност от 1100гр.м3.

Водоустойчив ламиниран шпертплат

От него се изработват транцевите дъски,настилките на дъното(оребрени или твърди сглобяеми),седалките.Единствиниа недостатък на този материал е,че прави лодката малко по-тежка в сравнение с лодка с надуваема дъно.Но от друга страна прави лодката много по-комфортна и безопасна.А по сила и издържливост водоустйчивият шпертплат няма достйна алтернатива.

За нашите лодки използваме водоустойчив, а не влагоустойчив шпертплат.Неговити слоеве са импрегнирани и съединени с водонеразтворими бакелитови смоли.Външните слоеве са ламинирани.Освен това за седалките и дъната лицевата част на материала е ламинирана с релефно фолио ,за да се предотврати подхлъзване.Обратната страна е гладка ,за да защитава дъното на лодката от триенето на настилката.Транцевите дъски ,седалките и твърдите дъна имат бакелитова защита от влагата.

Компоненти и принадлежности Клапаните,ключовете,греблодържателите,самите гребла,буксировъчните халки,ръкохватките,лееродържателите,леерите и др. са много важни.Всички тези компоненти се произвеждат в Днепропетровск,където се произвеждат и нашите лодки.Компонентите са сертифицирани и се изнасят зад граница в частност и са Европейският съюз.Ние взаимодействаме с производителите на ниво избор на констукции и материали.Затова надуваемите лодки „Барк” са оборудвани с надеждни ергономични компоненти от материали оптимално съответстващи на конкретните

Риб или твърда лодка,преимущества и недостатъци

В следващите няколко реда ще се опитаме да направим съпоставка между Риб и твърда лодка.Какви са пеимуществата и недостатъците.
1.Риб лодка:
Предимства-на практика тези лодки са най-сигурните и са непотопяеми. Балоните държат лодката винаги над водата,дори лодката да се обърне, тя не потъва.Тези лодки имат отлично поведение при лоши метеорлогични условия и са изключително стабилни при вълна.Друг плюс е тяхната бързина и отлична мореходност.
Недостатъци- недостатъците на Рибовете като лодки е по-малкото вътрешно пространствно и изхабяването на балоните във времето.Останалите недостатъци,ако можем да ги наречем такива са:високата цена,нуждата от по-мощен двигател в сравнение със твърда лодка със същите размери,транспортирането със колесар.
За да притежаваме такава лодка ни е нужен по-голям бюджет.

Tiger marine OPEN 520

2.Стъклопластови лодки:
Предимства-тези лодки в сравнение с рибовете имат по-голямо вътрешно пространство и повече място.Те могат да ви служат дълги години тъй като материалът не се изхабява.Останалите предимства са свързани с бюджета с който разполагате.Тези лодки имат значително по-ниска цена.Поради това ,че имат по-малко сцепление във водата двигателя е с по-малко конски сили в сравнение със Риб лодка със същия размер.
Недостатъци-клатене при вълна,по-лоша мореходност,често при щтормово време пръска вода в лодката.При лошо време трудно излизане на глисаж.

За да обобщим при избор на Риб или твърда лодка трябва да се съобразим първо с бюджета с който разполагме.На второ място да преценим какъв комфорт и сигурност искаме в морето.Въпрос на избор.

Съвет при избор на надуваема лодка Продължение

В предишната  статия се спряхме на избор на лодка за сладководен риболов.Тук ще се опитаме да внесем яснота относно избора на надуваема лодка за морски риболов.Основнто правило при избор на лодка за морето е както казва Мечо пух:

-Колкото повече,толкова повече

Трябва да знаеме,че с морето шега не бива.Затова размера има значение.Освен размера на лодката е много важна мощноста на двигателя.За морски риболов е нужно да изберем моторна лодка със стационарна транцева дъска.Минималния размер,от който можем да започнем е 3метрова лодка.От този размер нагоре всичко е свързано с риболова който практикуваме и нашият бюджет.Едно от задължителните условия е да изберем  лодка с твърдо дъно и надуваем кил.Един  от основните фактори за нашата безопасност е наличието на подходящ и надежден извънбордов двигател.Ако практикуваме риболов на сафрид или кая в близост до брега можем да използваме лодка от 3 до 3,60 м и двигател не по-малък от 5 к.с.Ако обаче искаме да се включим в приключението на риболов на лефер или паламуд ,ни трябва лодка с по-голям балон и по-голяма дължина, респективно и по-мощен двигател.Тук ви препоръчваме дължина на лодката  от 3,60 до 4,50 като двигателя може да е от 10 до 15 к.с.Това оборудване ще ни позволи да ловим на тролинг без да сме постоянно мокри и да влезем в морето при сравнително не много големи вълни.Походящи модели са:BT-360S,BN-360S,BN-390S,BT-420S,BT-450S

Съвети при избор на надуваема лодка

В следващите няколко реда ще се опитаме да бъдем полезни на на всички наши клиенти,които са решили да станат горди собственици на надуваема лодка.На пазара на лодки има голямо разнообразие от модели и брандове. Ние няма да коментираме качествата на различните марки,а ще се спрем на основните въпроси,които обикновенно възникват при избора на лодка.Надуваемите лодки се използват за риболов,лов и свободно време.Първото нещо,което трябва да уточним за какво ще използваме нашата лодка.Най-масово лодките се изпозват за риболов. При избора на лодката трябва да знаем за какъв вид риболов ще я използваме.От това зависи размера,товароносимоста,комфорта и евентуално мощноста на двигателя.

Шаранджийски риболов

Ако практикуваме този вид риболов имаме нужда от лодка за разпъване.Това са най-бюджетните лодки. Като размери може да започнат от 1.90 m до 2,40-50 m.Може да ви препоръчаме моделите на „Барк“: B-190,B-240,B-240C,B-250.Тук няма нужда от извънбордов двигател.Което означава,че не е необходимо лодката да има транцева дъска.По отношение на въпроса със дъното дали да бъде твърдо-оребрено или книжка е въпрос на избор и бюджет.За да обобщим за шранджийски риболов имаме нужда от гребна лодка с дължина 1.90 m до 2.40 m която ще ни върши необходимата работа при разпъване на въдиците.

Спинигов риболов

Ако практикуваме риболов на спининг, трябва да знаем дали ни трябва,едноместна,двуместна или триместна лодка. Взависимост от това колко човека ще ловят на борда и какъв комфорт искаме да имаме.Тук опциите доста различни. Като можем да изберем лодка с поставяема транцева дъска за извънбордов ел. или бензинов двигател с цел по-лесно придвижване от точка А до точка Б .Ако сме любители на плувката и искаме да се усамотим на някой интересен залив до който можем да стигнем по суша. Имаме нужда от най-лекият вариант на лодка. Например едноместна лодка с дължина 2.10-2.30 m и с тегло около 20-22 кг.

B-210C надуваема,едноместна,лодка с оребрено дъно

Риболов на тролинг

Ако практикуваме риболов на тролинг, е нужно да знаем на какъв водоем ще ловим.Защото, ако ще плаваме на голям водоем като примерно Ивайловград или Тича е добре да изберем по-голяма лодка.Което е свързано с нашата безопасност и разбира се комфорт.Естествено ,ако ловим на микроязовир можем да ползваме по-малка лодка.Тук идва мястото ,където трябва да уточним,че за този вид риболов ни трябва двигател.Мощноста на двигателя зависи от големината на лодката.По отношение на големината на ботуша е важно да се знае,че за надуваемите лодки е нужен двигател с къс ботуш.За мощноста можем да се ориентираме по спецификацията на лодката.На всяка лодка е дадена максимална мощност на двигателя.Това означава ,че това е максимума,който може да се монтира на нея.Моделите,които могат да се използват за този вид риболов са доста.Започват от 2.5 m и могат да достигнат до 4.5 m

Очаквайте продължение.